|
|
|
|
|
Poniedziałek, 2024-10-14. Imieniny: Alan, Bernard, Liwia, Damian. |
|
|
|
Mogłoby się wydawać, że założenie firmy jest rzeczą strasznie ryzykowną i bardzo trudną. Wbrew powszechnemu mniemaniu, nie trzeba podejmować wielkiego ryzyka, posiadać sporego kapitału, czy rezygnować z dotychczasowej pracy. W rzeczywistości każdy, kto jest choć trochę przedsiębiorczy, może prowadzić własną firmę. A korzyści z pracy na własny rachunek są wymierne i nie muszą przyjść dopiero po wielu chudych latach.
___________________________________________________
Własna firma to szansa dla osób, które nie mogą pracować przez bite osiem godzin dziennie. Mowa tu m.in.o niepełnosprawnych, osobach wychowujących dzieci, opiekujących się chorymi członkami rodziny czy też kobietach w ciąży. Dzięki własnej firmie człowiek:
- sam sobie jest szefem i rozlicza się z pracy tylko przed samym sobą,
- pracuje tyle, ile chce lub ile może - 1 godzinę tygodniowo lub 10 godzin dziennie,
- pracuje, kiedy chce - jeśli potrzebuje załatwiać sprawy w urzędach (8.00 - 15.00), czy iść do lekarza specjalisty, do którego kolejka ustawia się o 6 rano, nie ma sprawy!
- bardzo często pracuje w domu i nie traci czasu na dojazdy do miejsca pracy albo też zakłada swoją siedzibę blisko
miejsca zamieszkania i w dobrym punkcie komunikacyjnym,
- jest samodzielny,
- jest niezależny, np. w sprawie urlopu, którego nie musi z nikim ustalać i uzależniać jego terminu od innych,
- sam decyduje o przyjmowanych zleceniach i terminach ich wykonania,
- ma ubezpieczenie zdrowotne i zapewnioną emeryturę, a w razie potrzeby również rentę,
- może płacić ZUS-owi minimalną składkę, a nie procentową wielkość swoich zarobków.
Dla wielu ma znaczenie możliwość wliczenia w koszty prowadzonej firmy wydatkow, które normalnie zalicza się do kosztów utrzymania domu. Prawo pozwala kupić na firmę i wliczyć w jej koszty:
- meble
- komputer
- samochód
- telefon
- środki czystości, itd.
W koszty firmy można nawet wliczyć zwykłe opłaty:
- za mieszkanie (np. czynsz, energia, gaz, telefon - w odpowiedniej części),
- eksploatacyjne samochodu (np. paliwo, części, ubezpieczenie, przeglądy, naprawy),
- za telefon komórkowy (abonament i rozmowy).
A jeśli tylko uda się podatnikowi udowodnić, że inne wydatki też zostały poniesione w celu osiągnięcia przyszłego przychodu, to może też wliczyć w koszty:
- opłaty za bilety kolejowe w ramach podróży służbowych,
- rachunki za kolacje czy obiady w restauracjach w ramach rozmów z kontrahentami.
Oczywiście z wliczaniem wszystkiego w koszty nie należy przesadzać. Pamiętajmy, że między poniesionym wydatkiem a przychodem musi istnieć silny związek.
Własna firma to również szansa na zarobek dla młodych. Nadchodzi wyż demograficzny. A ponieważ liczba ofert pracy jest względnie stała, wzrasta bezrobocie. Pracodawcy mogą przebierać w kandydatach na pracowników i coraz częściej oferują niższe wynagrodzenie. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem jest założenie własnej firmy, gdzie samemu jest się pracodawcą i pracownikiem jednocześnie, a z czasem może już tylko pracodawcą.
Własna firma to czasami również okazja do zdobycia nowych zleceń. Polscy pracodawcy coraz częściej wolą zlecać wykonanie pracy osobom prowadzącym działalność gospodarczą niż zatrudniać ich na umowę o pracę. Pracodawcy nie interesuje przebieg pracy czy czas potrzebny na wykonanie zlecenia, żąda efektów. Kto szybciej przystosuje się do zmieniających się warunków, zdobędzie więcej zleceń, a w rezultacie więcej też zarobi.
Własną działalność gospodarczą można w każdej chwili zawiesić lub zakończyć i wrócić do starego trybu życia.
(ifirma.pl) |
|
|
|